אי"ב החממה - ליוצרי תיאטרון ופרפורמנס ב"תחילת הדרך" (מחזור #4)

בשיתוף מרכז הגר"א | אפריל - יוני 2024

החממה של אי"ב היא תכנית תומכת ליוצרי תיאטרון ופרפורמנס בתחילת דרכםן המקצועית.
התכנית כוללת לימודים והתנסות מעשית בכל המרכיבים הנוגעים להפקה וניהול עצמאי שלכםן כיוצר.ת מוביל.ה של יצירתה. התכנית מאפשרת הבנה של שדה היצירה העצמאית התיאטרונית מנקודת מבט מערכתית, הכרות עם "השחקנים" בשדה (כגון, מקורות מימון, מוסדות תומכים שונים וכו') בנוסף, מהווה התכנית בסיס לתמיכה וליווי מקצועי המותאמים לצרכי המשתתפים והמשתתפות. במסגרת התכנית נבין מהם תחומי אחריותו של היוצר העצמאי ויוקנו כלים מקצועיים המאפשרים התקדמות בשדה היצירה.

ימי שלישי, 10:00-13:00 החל מ-2.4
מיקום: מרכז קהילתי הגר"א – רח' הגר"א 28, תל אביב.

תנאי סף להצטרפות: המסלול מיועד ליוצרות/ים שהעלו הצגה עצמאית אחת לפחות על במה מקצועית או ליוצרות.ים שנמצאות בתהליך חזרות מתקדם ובידם תאריך עלייה לבמה.

מבנה תכנית החממה

מפגשים קבוצתיים פיזיים: 8 מפגשים שיונחו על-ידי אנשי מקצוע מתחומים שונים: ניהול תרבות, הפקה, שיווק תיאטרון, וכתיבה מקצועית ועוד. בכל מפגש כזה ישתתף גם יוצר ותיק ומנוסה, שישתף מניסיונו.
לקראת המפגשים היוצרים יתבקשו להכין משימות בהתאם לתוכן המפגש.

המפגשים הפיזיים יתקיימו בימי שלישי, אחת לשבוע-שבועיים, בין השעות 10:00-13:00 במרכז קהילתי הגר"א.

השתלמויות בזום: שלוש סדנאות כלים פרקטיים (למשל: שימוש באקסל, שימוש בקנבה, בניית אתר).

מפגשים מונחים בקבוצה קטנה: אחת לשבוע-שבועיים יתקיימו מפגשים זומיים בקבוצות קטנות. מטרת המפגשים הללו לספק מעטפת אישית יותר, לדון בנושאים/אתגרים שעולים מתוך הקבוצה על מנת לקדם תהליכי עבודה אישיים של כל אחד ואחת.

מנטורינג (אופציונלי): ליווי אישי לכל יוצר/ת. הליווי מוענק על ידי יוצרים ותיקים ומנוסים.

חלל חזרות: חלל ללא עלות במרכז הגר"א, על בסיס מקום פנוי

הנחה לכל השתלמויות אי"ב: היוצרים/ות יוכלו להצטרף להשתלמויות המקצועיות של אי"ב במהלך שנת 2024 במחיר חברי אי"ב (מחיר מוזל)

חשוב! המפגשים הפייזים חשובים ללמידה. הנוכחות בכל המפגשים מחייבת. לכן חשוב לנו שבעת ההרשמה תוודאו שאתם אכן יוכולות.ים להתחייב לכל המפגשים.

מחיר: 1500 ש"ח | מחיר לאחר הנחה לתושבי תל-אביב: 900 ש"ח |חבילת מפגשי מנטורינג אישיים: 750 ש"ח | מפגשי מנטורינג לאחר הנחה לתושבי תל-אביב: 450 ש"ח

תאריכי המפגשים:
ימי שלישי 10:00-13:00
2.4 | 16.4 | 30.4 | 7.5 | 21.5 | 4.6 | 18.6 | 25.6 

בין הנושאים שילמדו:

⭐ חיי יוצר.ת עצמאי.ת וניהול עצמי ⭐ מקורות מימון ⭐ ניהול תקציב ⭐תזרים ותמחור ⭐הפקה ⭐התמצאות באקסל ⭐פיצ'ינג ⭐שיווק וקהל ⭐כתיבה ⭐חו"ל ⭐מפגשי השראה

פירוט מפגשים

יש לי מופע – מה עכשיו? | ענת רדנאי

מזל טוב, יש לך מופע ראשון שלם!
איך לבחור את המקום בו אופיע? מה הם תנאי השימוש באולם בכל מקום כזה? שמעתי שצריך "לספור הרצות" למה ואיך זה קשור להתפתחות שלי?
במפגש יוצגו האפשרויות והשיקולים השונים שכדאי לקחת בחשבון כשאתם יוצאים לדרך עם מופע חדש. נמפה את המקומות השונים לקיום מופעים, מי הם "השחקנים" הרלבנטים בשדה שלנו, אילו הזדמנויות קיימות בשטח ומה הם מקורות המימון והתמיכה המרכזיים ביוצרי תיאטרון ופרפורמנס עצמאים.


על המנחה: ענת רדנאי, מנכ"לית אי"ב – ארגון יוצרים עצמאים בתיאטרון ואמנות המופע. מנהלת, מפיקה, שותפה ויוזמת של פרויקטים תרבותיים שונים ומגוונים. צברה ניסיון בניהול מוסדות תרבות ובהפקה של פרויקטים תרבותיים רבים בקשת התחומים שבין אמנויות המופע והאמנויות הפלסטיות. עסקה ביעוץ ובליווי של ארגוני תרבות צעירים ושל יוצרים עצמאים. מרצה במסגרות שונות, ביניהן מכללת ספיר – המחלקה לתרבות, יצירה והפקה, בית הספר לתיאטרון חזותי ועוד.

***

"היי, אני יוצר.ת": סדנת פיצ'ינג | טל מילר
חלק גדול מההצלחה בחיים של היוצר.ת טמונה ביכולת שלו או שלה לדבר על יצירתו/ה, לתאר באותה באופן נכון ומסקרן – בין אם כחלק מהגשה לתמיכה או בפגישה מזדמנת ברחוב.
במפגש פיצ'ינג יוענקו למשתתפים הכלים והדגשים לביצוע של פיץ' מוצלח – איך להציג את עצמי ואת עשייתי; מה חשוב להדגיש ומה אפשר להשמיט, איך לגבש ולנסח את העשייה היצירתית שלכם, תוך שימוש ברקע שלכם והעולם הייחודי של כל יוצר.ת.

על מנחה: טל מילר – תסריטאי וכותב נאומים, מנחה לכתיבה במספר בתי ספר לקולנוע ולסדנאות פיצ'ינג בבתי הספר סם שפיגל, חשיפה, בצלאל ומכללת ספיר. בוגר מגמת תסריטאות של בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה. בשירותו הצבאי שימש ככותב הנאומים של הרמטכ"ל גבי אשכנזי ובהמשך כתב לבכירים שונים ומשונים במערכת הפוליטית. יוצר ותסריטאי ראשי של הסדרה "ויקי ואני" זוכת הפרסים.

***

יצירת חזון אישי וחזון מקצועי | גליה בדור
להיות יוצר ולעסוק באמנות כדרך חיים זה דבר נפלא. פעמים רבות אנחנו חווים ש״התגלגלנו״ במקרה לעולם היצירה ואין לנו באמת אפשרויות חדשות. אבל במציאות בחרנו להיות יוצרים (במידת מודעות והבנה כזו או אחרת), אז אם כבר בחרנו, בואו נעצור לרגע ונראה איך אפשר לחיות עם הבחירה הזאתֿ טוב יותר.

איכות החיים שלנו כיוצרים תלויה באופן שבו אנחנו מנהלים את חיינו ואת עצמנו. במפגש נדבר על איך ליצור בהירות: איך אני חי.ה את חיי כיוצר.ת (כלכלית, רגשית, משפחתית, חברתית, בריאותית..), מהם הקשיים שלי והפערים שאני חווה, מה הייתי רוצה לעצמי ואיך אני מגיע.ה לזה? ובקיצור, איך ליצור חזון אישי וחזון מקצועי ולסנכרן ביניהם.

על המנחה: גליה בדור היא מאמנת אישית בתחום התרבות והאמנות, מפיקה ומנהלת בתחום התרבות: לשעבר מנכ”לית עמותת דוקאביב לקידום הקולנוע הדוקומנטרי בישראל, מנכ”לית עמותת פורום היוצרים הדוקומנטריים בישראל, מפיקת סרטים דוקומנטריים. מייסדת פסטיבלי דוקאביב גליל ודוקאביב נגב.

***

את/ה הבוס: סדנת ניהול ליוצרים ויוצרות | נדיה רז
התיאור ״מעופף״ או ״מעופפת״ מגיע לעיתים כל כך קרובות כתיאור לאנשים העוסקים באמנות.
אבל האמת היא, שכישרון גדול כבר לא מספיק כדי להצליח בעולם האמנות. יותר ויותר נדרשות יכולות
ניהול גבוהות, שיכולות להראות כל כך מאיימות למי שרק רוצה ליצור.
האמת היא, שאפשר אחרת.

במפגש נבין איך אפשר לצאת מהלופ הזה ונתמקד בצד הפרקטי של איך הופכים רעיון למציאות; נקבל כלים לניהול זמן ומשימות (למה בכלל זה חשוב?) איך מתכננים פרויקט ואיך בונים תכנית קדימה? ומה עלול להפריע לנו בדרך. נלמד איך בונים תקציב, מה ההבדל בין תקציב, דו״ח הכנסות הוצאות, ותזרים.

על המנחה: נדיה רז – מוזיקאית, יזמית, מפיקה, מנהלת אמנים ואשת שיווק. ממקימות ״צלילים״ – איגוד המוזיקאים המוזיקאיות. שיווקה והפיקה בפסטיבלים וארגונים גדולים, ביניהם: התזמורת הקאמרית הישראלית, הקאמרטה הישראלית ירושלים, פסטיבל הפסנתר תל אביב, פסטיבל הג׳אז בים האדום, פסטיבל ישראל, פסטיבל מנופים, ועוד.

***

שיווק ליוצר.ת בתחילת הדרך | ליאת כהן
אחד מתחומי האחריות המשמעותיים כיוצר.ת עצמאי.ת – לדאוג לקהל. אבל איך עושים את זה?
בניית זהות חזותית ומילולית להצגה מהווה פעולה מרכזית אוצרותית המשלבת בין התכנים של האירוע לבין תכנים יומיומיים. קצרה היריעה מלתפוס את כל תורת השיווק, במפגש אחד ננסה להציע מבוא רלוונטי ובו גם נשאב השראה וגם נקבל כלים פרקטיים.
נפתח במפגש עם יוצר חבר אי"ב נמרוד דנישמן, ממקימי התיאטרון הגאה אשר יספר לנו על הדרך העצמאית שלו וישתף בתובנות מרתקות בבניית זהות חזותית ובפוטנציאל שלה להביא קהל ולעורר סקרנות ועניין.
לאחר מכן נצלול לסדנת סושיאל שבה נעמיק את הידע על פלטפורמות שיווק נגישות ומתן כלים לפיתוח והעצמת ההצגות. נקבל טיפים חשובים בכתיבה לסושיאל.

על המנחה: ליאת כהן – ליאת החלה את דרכה המקצועית בשנת 2009 באחת מחברות הסושיאל הראשונות בישראל. לאחר מכן עבדה עם מספר חברות פרסום. ב-2012 הקימה את חברת FUNIA המתמחה בייעוץ, בניית אסטרטגיה, ניהול רשתות חברתיות, קריאייטיב וניהול מדיה. החברה היא אחת החברות המובילות בישראל בניהול רשתות חברתיות לארגונים חברתיים וציבוריים.

***

לעורר את צ'אקרת חו"ל ואיך להציג את עצמי לעולם | גל סבו
במהלך המפגש נפרוס את האפשרויות השונות ליציאה עם הצגה לחו"ל. נבין אילו חומרים יש להכין מראש, כיצד עובדים מול גופים רלוונטים ומהן העלויות הכרוכות בנסיעה כזו. נתייחס למנטליות ולגישה שמשפיעות על אופן העבודה מול גורמים בחו"ל, ונתייחס גם לאפשרויות מימון שונות.

על המנחה: גל סבו – במאית, מעצבת תנועה לתיאטרון ומורה למחול. חברת אי"ב. הופיעה ומופיעה בחו"ל עם עבודותיה ומלווה הגשות של יוצרים לחו"ל.

אודות אי"ב
אי"ב שמה לה למטרה להיות גוף מוביל, פלטפורמה מקצועית וארגון גג ליוצרים וליצירה עצמאיים בתחום התיאטרון ואמנות המופע ("פרפורמנס") בישראל. אי"ב שואפת להעצים את שדה היצירה התאטרונית העצמאית בישראל, להשפיע על מדיניות בתחום התרבות, ליצור אופק פעולה, לפתח ולקדם יצירה עצמאית מקצועית ומעוררת השראה.

למימוש מטרותיה, העמותה פועלת בדרכים שונות ובהן:
הנגשת מידע מקצועי ליוצרות ויוצרים: באמצעות השתלמויות מקצועיות שנוגעות למעטפת הארגונית של היוצרים, ובאמצעות הנגשת מידע רלבנטי ליוצרים
פעילות מול הממסד לטובת יוצרות ויוצרים : העמותה פועלת מול גופים שונים ובהם משרד התרבות, רשויות מקומיות, תרבות לפריפרייה, מועצת הפיס, גופים מארחים שונים ועוד.
החברות באי"ב: באי"ב כ-70 חברים וחברות מן המנין. ההצטרפות לחברות מלאה באי"ב (חברות מן המנין) נפתחת אחת לשנה ברבעון האחרון. תנאי הסף מותאמים לתנאי הסף לקבלת תמיכות ממשרד התרבות, מאחר ואי"ב היא הארגון היחיד (כמעט) שיכול להגיש יוצרות ויוצרים לקבלת תמיכה זו.
יחד עם זאת, יוצרות ויוצרי תיאטרון מוזמנים לשמור איתנו על קשר ולהעזר בנו בדרכים שונות, וכך גם אם החברות לא מלאה, אנחנו שמחים לקדם קהילת "החברים של אי"ב" בתקווה להרחיב אותה ולהעניק לה יותר ויותר מידע ושירותים שונים.

אודות מרכז קהילתי הגר"א
מרכז הגר״א הוא מרחב התכנסות קהילתית ייחודי בשכונת נווה שאנן. ביום המרכז מקיים מגוון של פעילויות תרבותיות- אומנותיות, ובערב הופך לחלל אירועים וסדנאות. בנוסף, המרכז מקדם קיימות ומטפח גינה קהילתית. זהו בית לתושבי ותושבות השכונה וגם לאמנים ואמניות, מקום ליצירה, מפגש והשראה, הצגות, סרטים ואירועים.

דילוג לתוכן