אריה אלדר

אריה אלדר, במאי, יליד 1948, מקיבוץ מענית. למד תיאטרון בסמינר הקיבוצים תל אביב. ב 2017 ביים את "לטיפות" הצגה שרצה בסמטה. ב 2015 העלה את "מחכים לגודו" מאת סמואל בקט בסמטה ביפו, הצגה שרצה גם היא בימים אלו. ב 2007 ביים את "כתם" – אופרת פרינג' מקורית שהועלתה במסגרות קאמריות. ביים בפסטיבל עכו: בפסטיבל חיפה לילדים 1997: "אני ואתה" שזכתה לציון לשבח ב 1994 אוניברסיטאות "גתה" בפרנקפורט a/M וב 1996 באוניברסיטת פוטסדאם-ברלין, את "שעשועי מרדכי" על -פי פורים שפיל ביידיש, ב 1995 את "הו בן אדם" במכון גתה במסגרת תערוכת אקספרסיוניזם גרמני במוזאון ישראל, ב 1992 את "למה, בפסטיבל תאטרון מקורי בסמטה, את "קרקורים" – הצגת תחרות בפסטיבל עכו 1989, כמו כן ביים מערכונים על פי סרטים קצרים במאי הקולנוע הצרפתי פרנסואה אוזון באירועי פרינג' בצוותא. ,את הצגת ילדים "ברמלי בארץ לימפופו" על פי קורניי צ'וקובסקי בתאטרון האסם. עוסק ברישום וציור והציג בתערוכת יחיד ב 2009, ומשתתף בתערוכות קבוצתיות.  
להמשך >>

הצגות רצות

ביום בהיר אחד…

מחכים לגודו

לטיפות

ביום בהיר אחד…

קומדיה על רצח והתאבדות.

נוסח עברי ובימוי: אריה אלדר
מוסיקה : מקסים ולריסה קופמן
תפאורה ותלבושות: דלית ענבר
רישומים: ישעיהו שמיר
תנועה: גריסלדה (גוצ'י) קוהאן
תאורה: יולי גרצ'יק
שחקנים:  אוהד ווינקלר, שחקן, שחקנית

המחזה כתוב בסגנון תיאטרון אבסורד.    

שני גברים ובחורה באמצע חייהם מנסים להחליט על המשכם או לא באמצעות  יחסיהם עם הזולת.   

ההצגה מערערת  אצל הצופה את תפיסת העצמי כמצב טראגי, ומציעה מבט קומי ותפיסה יותר מפוכחת על החיים בכלל.


"הצגה קולחת, סוחפת, משעשעת, רבת חן אינטלקטואלי. כתובה טוב מאוד, משוחקת מצוין, מבוימת היטב.
בתרגום לעברית בחר אריה אלדר לשמר את הדיבור בגוף שלישי כפי שנכתב במקור הפולני:
אוד: "הנה לאדוני יש תקווה. אדוני מחזיק באוצר"
ניאוד: "אבל אני אף פעם לא משיג את המטרה"
אוד: לו היה משיג, לא הייתה לאדוני מטרה.

אנשים זרים נפגשים באקראי ומדברים על מטרה בחיים, על הישגים, על כישלונות, על אהבה, על קנאה, על רצח ועל התאבדות. השפה היוצרת ריחוק מלאכותי מקנה לסיטואציה הדרמטית אופי ציני. הקהל צוחק. זה בדיוק מה שהקהל זקוק לו כדי להתחבר לעלילה ולחוש שזה אינו מחזה של קלישאות. מצוקה אחת מחברת שני גברים שמעולם לא נפגשו. אישה אחת טורפת את הקלפים. סיפור העלילה מתרחש ספירה אחת מעל למציאות. החמלה על שלוש הדמויות היא החמלה על עצמנו.
רוצו לראות. הנאה מובטחת."  אמנון ארבל, שדה נחמיה

מחכים לגודו

מחזה: סמואל בקט
תרגום: משה שמיר
בימוי ועיצוב: אריה אלדר
מוזיקה: עודד גדיר
עיצוב תאורה: מאיר עקריש
משתתפים: אוהד ווינקלר (אסטרגון - גוגו); אוריה הירש (ולדימיר - דידי), תום בן נר (לאקי); מיכאל לרנר (פוצו), גל שור(הנער - מנהל ההצגה).

ולאדימיר-דידי ואסטרגון-גוגו, מהגרי עבודה נפגשים מדי ערב, בעונת הסתיו על דרך בשדה, לרגלי עץ שחור ועירום. הם מקיימים את הטקס הקבוע שלהם. מחכים לגודו. הם אינם יודעים עליו דבר, אבל בטוחים שאם הוא יבוא הם ינצלו. את הבמה חוצים פוצו, בעל האדמה שהם נודדים עליה, ולאקי, נושא הכלים שלו. המפגש עימם מציג לדידי וגוגו מראה מעוותת שלהם. כשהשניים יוצאים מגיע נער שליח עם מסר מגודו. המסר הוא לא מסר. הוא לא מבהיר דבר. הלילה יורד, ובמערכה השניה הטקס חוזר, והשאלות המצבים מתעצמים. הלילה השחור והחורף המתקרב, המוות, אם תרצו, מאיימים להגיע.

לטיפות

מאת סרז'י בלבל

בימוי ועיצוב: אריה אלדר
תרגום מקטלאנית וספרדית: טל גולדפיין
תנועה: גוצ`י גריסלדה קוהן לאו
מוסיקה: לריסה ומקסים קופמן
עיצוב תאורה: יולי גרצ'יק
צילום: בעז פסטרנק
צילום סטילס: אורי יפה

שחקנים: גל שור, אייל פריאנטה, אילנה קיוויתי, אליזבט קון, אלעד קונפינו, גוצ'י גריסלדה קוהן לאו, קרן גזית, לירן מזרחי, שלומי נתיב.

מחזאי קטאלני כותב על תלות הדדית, יחסים עכורים, מיניות לא שגרתית ובדידות. עשר תמונות ואפילוג הנוגעים כולם בנושאים בעלי טאבוּ חברתי שאין אנו מדברות עליהם בשיחת היומיום. זוג צעיר מנהלים יחסים כמו בזירת אגרוף, אם ובת מגלות את האמת ביניהן, סצנה בבית אבות עם עולם פנימי מסוכסך, ניסיון פיוס בין אח ואחות זקנים, שוד רחוב על ידי ילד נטוש רגשית, יחסים קווירים בין אב לבנו המתבגר, פרידה תוך אהבה נואשת, ניסיון התקרבות בין בת בוגרת לאביה שנכשל, גבר מבוגר ונשוי מוצא ניחומים אצל בחור צעיר שמתחנן לאהבת אמו וזו זקוקה רק למזומנים שלו. אם מאכזבת מוצאת אהבה אצל גבר צעיר. "הצגה מעניינת ואנושית, מגוון דמויות בסדרת מפגשים לא שגרתיים. ממליצה מאד!" / ארלט מנצר, משוררת ושחקנית