נולה צ'לטון

מחזאית, במאית תיאטרון ומורה למשחק ולדרמה ישראלית-אמריקאית. פרופסור אמריטה בחוג לתיאטרון של אוניברסיטת תל אביב. כלת פרס כינור דוד (1974) וכלת פרס ישראל לאמנות הבמה לשנת תשע"ג (2013).

למדה משחק בארצות הברית בשנות ה-50. בניו-יורק ביימה בין היתר שתי הצגות באוף ברודוויי עם השחקן דסטין הופמן. בשנת 1963 הגיעה לישראל כתיירת ומאז החליטה להשאר בארץ. בישראל ביימה בין היתר את המחזות "הקיץ של הבובה ה-17" בתיאטרון הקאמרי ואת המחזה "יחפים בפארק" בתיאטרון אלהמברה.

בשנות השבעים החלה לביים בסגנון התיאטרון התיעודי. היא ביימה את "דו-קיום" שעסק בנושא הפלסטיני, "אופניים לשנה" בנושא עיירות הפיתוח ו"הימים הבאים" בנושא הזיקנה. באותן שנים הקימה פרויקט בעיר קריית שמונה שהביא עמו מחזות חדשים והצגות ייחודיות. בין המשתתפים בו היו איציק ויינגרטן, עופרה ויינגרטן, מוני מושונוב, סנדרה שדה, שלמה בר אבא, חוה אורטמן, דליק ווליניץ, ארנון צדוק ועוד. בשנים 1975-1973 עבדה בתיאטרון חיפה עם יהושע סובול על מחזהו "ליל העשרים". המחזה נכתב באלתורים עם השחקנים וזכה לאחר העלאתו בחיפה, להיות מוצג על במות רבות בישראל, כולל במות חובבים רבות. ב-1976 ביימה בחיפה את ההצגה "קריזה".

בשנת 2004 ביימה את ההצגה "חורף בקלנדיה", על פי ספרה של ליה נירגד בתיאטרון הערבי-עברי ביפו בשיתוף מכללת סמינר הקיבוצים. באותה השנה ביימה, לראשונה בחייה, גם את הצגת הילדים ״סמיר ויונתן על כוכב מאדים״ מאת דניאלה כרמי ובהשתתפות, צחי גליק, אמיר לוי וחיים פיליבה. בשנת 2006 נערך באוניברסיטת תל אביב אירוע מחווה לצ'לטון בהשתתפות עודד קוטלר, מוני מושונוב, סנדרה שדה, וליאורה ריבלין, שלמה בראבא, יהושע סובול, אלי גורנשטיין ואחרים. את המופע ערך וביים השחקן והבמאי חיים פיליבה. כשנתיים אחר כך עלה המופע שוב במסגרת ״פסטיבל אישה״ בחולון, בניהולה האומנותי של תלמידתה דניאלה מיכאלי. בשנת 2008 ביימה את ההצגה "אדמה קדושה" של המחזאי האלג'יראי מוחמד קאסימי בתיאטרון החאן. ההצגה עוסקת בחיי משפחה פלסטינית בשטחים והתמודדות עם הכיבוש הישראלי. עוד באותה השנה ביימה את ההצגה ״בדואים״ ומיד לאחר מכן את ההצגה ״דארפור בבית״ - מחזהו של יהושע סובול.

בקיץ 2013, הוקרן בפסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה, סרט על חייה ופועלה בשם "תפילת האדם". יוצר הסרט הוא הבמאי אורי ברבש. בעשור השני של המאה ה-21 הייתה שותפה בהקמת בי"ס תרבות לאמנים-מחנכים של תנועת תרבות. בשנת 2013 זכתה בפרס ישראל לאמנות הבמה.

 

להמשך >>

הצגות רצות

האמיני יום יבוא

האמיני יום יבוא

 נשים במלחמה  על פי  סווטלנה אלכסייביץ'

בימוי: נולה צ'ילטון

סיפורן של נשים שבחרו בצעירותן להתגייס ולהצטרף לצבא הרוסי ולקחת חלק במלחמה הגדולה: מלחמת העולם השנייה. הסופרת סבטלנה אלכסייביץ, כלת פרס נובל לשלום, ראיינה ואספה את עדויותיהן וזכרונותיהן של נשים אלו בספר מזעזע ומכמיר לב. נשים שעד היום לא נשמע קולן והן נעלמו מהזיכרון  ומההיסטוריה. סיפוריהן, על הגבורה והמחיר שבהם, מהדהד לגבי  חיינו ובחירותינו אנו כאן והיום. את ההצגה מלווה פס קול ובו שזורים שירים מהתקופה. הבמאית נולה צ'ילטון, כלת פרס ישראל, בעשור העשירי לחייה, מביימת שלוש שחקניות , מתלמידותיה הוותיקות. נולה צ'ילטון עוסקת כדרכה בנושאים אנושיים וכואבים. בסגנון ריאליסטי, היא מאירה על המקומות אליהם איש לא מביט. התיאטרון של נולה בהיותו חברתי ודוקומנטרי נותן פה לאלו שקולם לא נשמע.