מדוע קלאסיקה?

אי"ב עירא אבנרי

תיקון עומק: 40 דק'
שעה: 23:30

יצירה קלאסית, כתב הפילוסוף ומבקר הספרות ג'ורג' שטיינר, "קוראת אותנו יותר משאנו קוראים אותה." בתיקון נתהה על משמעות האמירה הזאת ונשאל מה הטעם לחזור עוד פעם אל הקלאסיקה, כי אולי עדיף באמת לחפש צורות חדשות (טענה שטוען קוסטיה ב"השחף" של צ'כוב, יצירה שהפכה בעצמה לקלאסיקה…). ננסה לברר במשותף מהם הדברים הייחודיים שקלאסיקה מציעה לנו, באיזה מובן היא 'רלוונטית' ו'אקטואלית', ובאיזה מובן העיסוק בה מגלם פוטנציאל פוליטי. 

תשוחח עם עירא היוצרת דניאלה מיכאלי.

עירא אבנרי הוא יוצר תיאטרון ודרמטורג המתמחה בעיבודים של קלאסיקות לשפה של תיאטרון חזותי. מלמד באוניברסיטת ת"א ובביה"ס למשחק ע"ש גודמן קורסים העוסקים בניתוח וביצוע של קלאסיקות. במקור, התמחה בלימודי פילוסופיה. עבודת הדוקטורט שלו עסקה במימד החללי של הפרפורמנס הפילוסופי של סוקרטס. 

דניאלה מיכאלי במאית ,כוריאוגרפית ושחקנית ניהלה את פסטיבל הצגות הילדים בחיפה ואת פסטיבל עכו. בעבודותיה האישיות ישנו בדרך כלל שילוב של טקסט, תנועה ושירה והעבודה מבוססת על טקסטים שאינם דרמטיים במקורם. בין יצירותיה: "ססיליה כריסטינה קורנליה וכל השאר", "שלאףשטונדה", "כשהאניה שוקעת", "שירת העצבים". חברת ועדת אמנויות הבמה, מועצת הפיס לתרבות ואמנות.